.

System ciepłowniczy

O NAS » System ciepłowniczy

Wskaźniki dla P.K. "Therma"  Sp. z o. o. w Bielsku-Białej

Przedsiębiorstwo Komunalne Therma Sp. z o. o. w Bielsku-Białej publikuje sprawozdanie z działań mających na celu osiągnięcie efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego, o którym mowa w art. 7b ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo Energetyczne (Dz. U. z 2022r poz. 1385, z późn. zm.) za rok 2023:

 


 

REALIZACJA GRZEWCZYCH POTRZEB MIASTA


Spółka realizuje około 44% potrzeb cieplnych Bielska-Białej. Dostarcza ciepło na cele ogrzewania i wentylacji, ciepłej wody użytkowej oraz gorącą wodę o podwyższonych parametrach na potrzeby technologiczne przemysłu.

 

Strukturę odbiorców przedstawia poniższy wykres:

 

 

ŹRÓDŁA CIEPŁA


Źródłami ciepła dla Bielska-Białej są:

  • Elektrociepłownia EC-I w Bielsku-Białej - moc cieplna  182 MWt
  • Elektrociepłownia EC-II Bielsko-Północ w Czechowicach-Dziedzicach - moc cieplna 172 MWt

Obydwa źródła wchodzą w skład TAURON Ciepło Spółka z o.o. w Katowicach

 

  • Kotłownia gazowo-olejowa P.K. „Therma" przy ul. Kwiatkowskiego 71b - moc cieplna  5,0 MWt
  • Kotłownie gazowe P.K. „Therma" - o sumarycznej mocy cieplnej 0,270 MWt


SIECI CIEPLNE
 

System sieci cieplnych Bielska-Białej składa się z systemu sieci wodnych obejmujących dwa podsystemy sieci wysokoparametrowych pracujących, ze względu na różnicę poziomu terenów ponad 150m, jako rozdzielone. Układy sieci ciepłowniczych poprzez dwustronne, a niekiedy trzystronne zasilanie, daje gwarancję niezawodnego zaopatrzenia odbiorców w ciepło. Układ ten umożliwia rezerwowanie zasilania w okresie remontów i w przypadkach awarii.
Obecnie Spółka posiada 185,02 km sieci, w tym 159,76 km sieci preizolowanej, 12,79 km sieci tradycyjnej kanałowej oraz 12,47 km sieci napowietrznych. W ramach działań modernizacyjnych w roku 2023 wymieniono 1,1 km sieci na sieci preizolowane i wybudowano ok. 0,67 km sieci dla zasilania nowych odbiorców.

 



WĘZŁY CIEPLNE
 

Obecnie na terenie Bielska-Białej eksploatowanych jest 1155 wysokoparametrowych węzłów cieplnych przyłączonych do sieci, w tym 870 jest własnością P.K.„Therma”. Układy regulacji w nowych węzłach realizowane są w oparciu o sterowniki swobodnie programowalne, które umożliwiają łączenie wielu funkcji układu i dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb użytkownika. Takie rozwiązanie umożliwia również zorganizowanie zdalnego monitoringu do rejonów eksploatacyjnych czy centralnej dyspozytorni oraz archiwizowanie poszczególnych parametrów i ewentualne dalsze ich przetwarzanie.


 

SYSTEM MONITOROWANIA I STEROWANIA PRACĄ SYSTEMU CIEPLNEGO
 

Ideą nowoczesnego systemu monitorowania jest stworzenie systemu połączenia z centralną dyspozytornią, gdzie przesyłane są podstawowe parametry ze źródeł ciepła: Elektrociepłowni EC-I w Bielsku-Białej i EC-II w Czechowicach-Dziedzicach.
System ten umożliwia szybkie reagowanie na wszelkiego rodzaju awarie sieci cieplnych oraz na nieprawidłowości w pracy węzłów cieplnych.